• Dnes je: Pondelok 29. novembra 2021 meniny má Vratko

Pozrite si domáce triky na využitie cibule

Pozrite si domáce triky na využitie cibule

Cibuľa je úžasná zelenina so všestranným využitím.

Cibuľa je pre nás veľmi dôležitá zelenina. Je bohatá na vitamín B a C, je plná vláknin a antioxidantov. Okrem toho, že je potrebná pre lepšiu chuť v kuchyni, má mnoho využití aj inde.

Najviac asi pri zdravotných problémoch. Naše staré mamy využívali len jednu jedinú – bielu cibuľu a úplne si s ňou aj vystačili. A dokonca ju nevyužívali len pri varení!

Čím je cibuľa silnejšia, tým je zdravšia pri krájaní viac plačeme.

Cibuľový čaj


Veľkú cibuľu nakrájajte aj so šupkou a dajte ju variť do 0,5 l vody (20 minút). Tekutinu (čaj) preceďte, ak je potrebné jeho chuť môžete zjemniť trochou medu.


Užíva sa 3x denne.


Cibuľová šťava proti kašľu


Nakrájajte 1 veľkú cibuľu a zalejte ju medom. Nechajte lúhovať do druhého dňa. Šťavu sceďte a podávajte niekoľkokrát za deň


Napomáha k rozpúšťaniu a vylučovaniu hlienov, pomáha pri katare priedušiek, kašli, nachladnutí, taktiež je účinná pri žalúdočných a črevných kataroch.

Tipy na využitie cibule:

pri porezaní– vyčistite ranu a priložte pásiky cibule, zastaví krvácanie a urýchli hojenie


nachladnutie – starý známy cibuľový sirup, kde potrebujete len cibuľu a cukor, vás z tejto choroby dostane


jazvy po operácií– síce vám cibuľa jazvu úplne neodstráni, ale zlepší jej farbu


rast vlasov– aplikujte šťavu z červenej cibule na vlasy po dobu 20 minút a opláchnite, takto zredukujete vypadávanie vlasov a urýchlite ich rast, opakujte 2-3x za mesiacpri detskej horúčke– dajte deťom na noc do ponožky krúžok cibule a na čelo handričku namočenú v jablčnom octe, horúčka ustúpne


uštipnutie hmyzom– pri uštipnutí včelou priložte čo najskôr na ranu bielu cibuľu, znižuje opuchy, urýchľuje hojenie a vytláča jed


zmierni bolesť v krku – Najčastejšie sa vyskytujúci symptóm sprevádzajúci akékoľvek prechladnutie alebo chrípku. Zabudnite na pastilky. Siahnite radšej po cibuli, ktorú stačí uvariť vo vode a následne si týmto odvarom kloktať hrdlo.


rany a štípance – O tomto využití určite viete. U nás sa v detstve prikladala cibuľa na bodnutie od včely. A najlepšie to fungovalo vtedy, keď sa cibuľa namočila do octu. Rovnako to funguje aj dnes. Stačí z cibule odrezať jedno koliesko a priložiť na boľavé miesto. Cibuľa má totižto antiseptické účinky, preto zmierni bolesť.


Vybuduje imunitu. - Ak tento “detský” čajík dochutíte vzácnym včelím medom a budete ho pravidelne piť, posilníte si svoj organizmus.


Postráži vám aj váhu. - Mnoho ľudí zahusťuje omáčku múkou. Ak však zvolíte cibuľovú kašičku, poďakuje sa vám aj vaše telo. Navyše, cibuľa dodá jedlu jedinečnú chuť.6 prospešných účinkov červenej cibule