• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

3 dôvody, prečo majú unavení ľudia tendenciu viac jesť

3 dôvody, prečo majú unavení ľudia tendenciu viac jesť

Spánok, okrem iného, priamo ovplyvňuje vašu náladu, energetickú hladinu, hladinu hormónov, emočnú pohodu a duševnú pohodu.

Všimli ste si niekedy, že nedostatok spánku ide ruka v ruke so zlým stravovaním? Možno ste boli hore celú noc kvôli skúške do školy, možno z iného dôvodu.

Nasledujúce ráno si dáte extra veľkú kávu s cukrom a šišku, potom sa pokúsite prežiť svoj popoludňajší úpadok s energetickým nápojom, niekoľkými plátkami mastnej pizze a hranolkami.

Keď nebudete mať dostatok spánku, je väčšia pravdepodobnosť, že si dáte úplne nevhodné jedlo. A to nie je náhoda. Existuje niekoľko dôvodov, prečo unavení ľudia majú tendenciu jesť viac a nakoniec kvôli tomu priberajú.

1. Nedostatok spánku spôsobuje túžby po karbide

Keď vaše telo nemá dostatok odpočinku, ktorý potrebuje, prepadne do režimu spánkovej deprivácie. To môže spôsobiť, že telo začne túžiť viac po sacharidoch. Keď sa cítite unavený, váš inštinkt vám napovie, že potrebujete niečo sladké a plné jednoduchých sacharidov, ktoré vám poskytnú rýchle zvýšenie energie. Tieto potraviny vám môžu dodať okamžitú energiu, ale to bude trvať len 30-45 minút. Potom opäť zmizne. Spánková deprivácia môže tiež viesť k vyšším hladinám stresu, čo zase vedie k nezdravým potravinám. Michael Brues, PhD, je špecialista na spánok. Vysvetlil: „Keď ste vystresovaný, vaše telo sa pokúša produkovať serotonín, aby vás upokojil. Najjednoduchší spôsob je konzumovať jedlá s vysokým obsahom tukov, ktoré produkujú neurochemickú reakciu.“

2. Spánková rutina vedie k zvýšeniu hmotnosti

Nedostatok spánku môže spôsobiť priberanie aj vtedy, keď jete zdravú výživu. Keď nemáte dostatok spánku, vaše telo sa snaží vyrovnať vaše hormóny, konkrétne ghrelín a leptín. Ghrelín stimuluje vašu chuť do jedla a leptín ho potláča. Keď sú tieto hormóny nevyvážené, váš metabolizmus sa spomalí a vaša chuť do jedla sa zvýši. Môže to spôsobiť, že priberiete. Jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí mali nedostatok spánku, jedli v priemere o 300 kalórií denne viac. Ďalšia štúdia zistila, že ľudia, ktorí strávili iba štyri hodiny v posteli počas piatich po sebe nasledujúcich nocí, pribrali o takmer kilogram viac ako tí, ktorí boli v posteli asi desať hodín v noci v priebehu jedného týždňa.3. Cyklus pokračuje

Keď sa dostanete do pravidelného cyklu nedostatku spánku, môže byť ťažké nájsť cestu späť. Vaše telo sa začne prispôsobovať niekoľkým hodinám odpočinku, ktoré ste zvykli prespať, ale hladina hormónov sa stáva nevyváženou, úroveň vášho stresu sa zvyšuje a stále pokračujete vo výbere nezdravých stravovacích návykov. Začnete ráno s väčšou šálkou kávy s extra smotanou a cukrom, dáte si niekoľko energetických nápojov denne alebo sa cez deň spoľahnete na sódu a rýchle občerstvenie. Môžete sa zdržať a nebudete mať čas na zdravé raňajky, takže si dáte len rýchlo niečo nezdravé alebo raňajky úplne vynecháte. Tieto malé návyky vedú k väčším nezdravým návykom a zotrváte v tom istom cykle.

Spánok

Spánok, okrem iného, priamo ovplyvňuje vašu náladu, energetickú hladinu, hladinu hormónov, emočnú pohodu a duševnú pohodu. Nedostatok spánku spôsobuje oslabenie imunitného systému, čím sa stávate zraniteľnejším voči vírusom, infekciám a iným ochoreniam.


Spánok je dôležitou súčasťou vášho celkového zdravia. Dokonca aj keď si myslíte, že vám stačia v pohode štyri hodiny spánku, pozrite sa bližšie na vaše stravovacie návyky. Je čas prelomiť tento nezdravý cyklus.