• Dnes je: Nedeľa 19. mája 2024 meniny má Gertrúda

Orechy sú dobré nie len pre Vaše zdravie

Orechy sú dobré nie len pre Vaše zdravie

Jedením orechov si môžete predĺžiť život

Ak hľadáte výživné a rýchle občerstvenie, orechy sú tou správnou voľbou.

Orechy sú dobré nie len pre Vaše zdravie.

V tomto smere nebolo vykonaných veľa štúdií s cieľom vyhodnotiť vplyv konzumácie orechov na zdravotné riziká, ale nedávne štúdium zahŕňajúce viac ako 13.000 ľudí, uverejnené v Americkom časopise spravilo práve to.

Tí, ktorý jedli orechy získali množstvo výhod v porovnaní s tými, ktorí orechy nekonzumovali, vrátane:


- Znížený obvod pása

- Nižší systolický krvný tlak

- Nižšia hmotnosť


Menšia pravdepodobnosť mať štyri rizikové faktory metabolického systému:

- Abdominálna obezita

- Vysoký krvný tlak

- Nižšia prevalencia metabolického syndrómu

- Vysoká glukóza nalačno

Výskumníci dospeli k záveru:

“Konzumácia orechov bola spojená so zníženým výskytom vybraných rizikových faktorov pre kardiovaskulárne ochorenia, diabetes melltius (cukrovka 2. typu) a MetS (metabolický syndróm).”


Keď budete jesť orechy, budete priberať?

Je to jeden z najväčších výživových mýtov všetkých čias. Ak sledujete svoju váhu, mala hŕstka orechov ako mandlí je lepšia voľba na desiatu s vysokým obsahom komplexných sacharidov, ako je napríklad otruby muffin. V jednom štúdiu, ktoré porovnávalo tých, ktorí držali nízko kalorickú diétu, ktorá obsahovala buď mandle alebo zložité sacharidy.


Skupina mandle mala o:


62 percent väčšie zníženie hmotnosti/BMI

50 percent väčšie zníženie obvodu pásu

56 percent väčšie zníženie telesného tuku


Samostatnou štúdiou zistili, že konzumácia orechov dvakrát alebo viackrát týždenne bola spojená so znížením hmotnosti.Ktoré orechy sú najzdravšie?

Veľmi obľúbené sú pekanové orechy, vlašské orechy, mandle aj lieskové oriešky. Všeobecne možno povedať, že každý typ orechov ponúká trochu inú kombináciu živín pre vaše zdravie.


Napríklad:


Mandle: Jeden z najzdravších aspektov mandlí sa zdá byť ich šupka, pretože je bohatá hlavne na antioxidanty. Štúdie dokázali, že jedna porcia mandlí má podobné množstvo celkových polyfenolov, ako šálka dusenej brokolice alebo zeleného čaju.


Pekanové orechy: Pekanové orechy obsahujú viac ako 19 vitamínov a minerálov. Výskumy dokonca ukázali, že môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a podporovať zdravé tepny.


Vlašské orechy: Vlašské orechy sú dobrým zdrojom rastlinných omega-3 mastných kyselín, prírodných fytosterolov a antioxidantov. Vlašské orechy môžu pomôcť znížiť nielen riziko prostaty, ale aj rakoviny.


Či už si vyberiete vlašské alebo pekanové orechy, mandle určite tým výrazne podporíte svoje zdravie!